Enb
۱۳۹۸ سه شنبه ۳۱ ارديبهشت
دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول
 
ارتباط صنعت و دانشگاه گره گشاي بيكاري فارغ التحصيلان
با وجود صرف زمان و هزينه فراوان براي تحصيل در دانشگاه ها و موسسات علمي بيشتر دانشجويان بدلايل مختلف نظير نداشتن تجربه كافي توانايي فعاليت در شركت هاي توليدي را ندارند و به بيان ديگر دانش آنها ناكارآمد است.

به گزارش مركز خبر روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول به نقل از خبرگزاري ايرنا، دانش آموختگان رشته هاي مختلف دانشگاهي پس از گذراندن دوره هاي تحصيلي در حالي به دنبال شغلي مرتبط با رشته تحصيلي خود هستند كه هيچ دانش كاربردي و توانايي دوام در حرفه صنعتي مورد نظر را ندارند.
 
چندين شركت صنعتي در شمال خوزستان وجود دارد كه جوانان مي توانند با داشتن مهارت و دانش كافي در آنها شاغل شوند و از دانش خود در بخش صنعت استفاده كنند.از طرفي مشكلات زيادي در صنايع كوچك و بزرگ وجود دارد و با توجه به اينكه برخي از صنايع همچنان به صورت سنتي مديريت مي شوند بايد در اين خصوص بازنگري شود.تعامل و ارتباط بين صنعت و دانشگاه همانگونه كه مي تواند در اشتغال جوانان جوياي كار با مدرك دانشگاهي موثر باشد در حل مشكلات صنايع نيز مي تواند ياري گر باشد.
 
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول در خصوص اهميت ارتباط صنعت و دانشگاه گفت: اين دانشگاه با داشتن 120 كارگاه و آزمايشگاه ظرفيت خوبي براي برقراري ارتباط با صنعت دارد كه مي تواند به رفع مشكلات صنعتي كمك كند.
 
 
علي افروس با اشاره به ارزيابي ظرفيت ها و استعدادهاي موجود در برخي از صنايع دزفول افزود: به منظور ارتباط بيشتر صنعت و دانشگاه تعدادي از اساتيد دانشگاه آزاد دزفول به عنوان رابط با شركت هاي توليدي معرفي شده اند كه با امضاي تفاهم نامه هايي شاهد آغاز فعاليت ها براي هم افزايي بين صنعت و دانشگاه خواهيم بود.
 
وي اظهار داشت: كارخانه فولاد دزفول از ظرفيت هاي بزرگ منطقه است كه مي تواند در زمينه پساب، انرژي، آب، مكانيك، برق، ساخت و توليد براي ارتباط با دانشگاه ورود كند.

 رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول صنايع را به بازديد از ظرفيت هاي علمي اين دانشگاه دعوت كرد و گفت: اگر اعتماد بين اين 2 نهاد ايجاد شود مي توان مشكلات صنايع را در تحقيقات و رساله هاي دانشجويي گنجاند و به بيان راهكارهايي براي برون رفت از اين مشكلات پرداخت.

وي با بيان اينكه تفاهم نامه هايي بين دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول و شركت خميرمايه، فولاد و روغن ساعي امضا شده است، افزود: تبادل علم بين دانشگاه و صنعت، هدايت رساله هاي كارشناسي ارشد و دكتري در راستاي حل مشكلات صنايع و ورود دانشجويان به صنعت به صورت كارآموزي براي مهارت افزايي و كاربردي كردن دانش از مفاد اين تفاهم نامه ها هستند.
 
وي افزود: انجام پروژه هاي تحقيقاتي، برگزاري همايش و سمينارهاي مشترك و در اختيار قرار دادن امكانات پژوهشي دانشگاه براي بهينه سازي صنعت از ديگر مفاد اين تفاهم نامه ها بين دانشگاه آزاد دزفول و صنايع اين شهرستان مي باشند.
 
افروس اظهار داشت: بازديدهايي از شركت هاي كشت و صنعت شهيد رجايي و شهيد بهشتي دزفول انجام و فعاليت هاي مطالعاتي در اين شركت ها آغاز شده است كه اميدواريم ارتباط با اين شركت ها نيز بيشتر شود.

 

ارتباط دانشگاه با صنعت از نيازهاي اساسي دزفول است
 
رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت دزفول نيز گفت: اين شهرستان به سوي صنعتي شدن پيش مي رود كه ارتباط با دانشگاه يكي از نيازهاي اساسي صنايع آن است.
مهراب عبدالهي افزود: 300 واحد صنعتي متوسط و كوچك در دزفول وجود دارد كه دانشگاه به عنوان يك نهاد فرهنگي و مولد علم مي تواند در راستاي حل مشكلات صنايع مفيد باشد.
 
وي اضافه كرد: از طرفي دانشگاه نيز نيازمند تجربه صنايع براي فارغ التحصيلان دانشگاهي است تا بهتر بتوانند وارد بازار كار شوند.
 
رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت دزفول بر توسعه متوازن در حوزه اقتصادي تاكيد كرد و گفت: سند چشم انداز ميان مدت و بلندمدتي براي اين حوزه در نظر گرفته شده زيرا دزفول از نظر صنعتي يك شهر پويا است.
 
وي بيشترين مشكل دزفول را در صنايع خرد دانست و افزود: فولاد، خميرمايه و روغن ساعي از برندهاي ملي كشور هستند و مشكل خاصي ندارند ولي در حوزه صنايع كوچك مشكلاتي وجود دارد كه بايد با همكاري دانشگاه رفع شوند.
 
عبدالهي با بيان اينكه تربيت علمي صنايع در كاهش هزينه هاي توليد موثر است، اظهار داشت: نبود دانش فني مهمترين مشكل صنايع خرد شهرستان دزفول است.
 
وي بيان كرد: امسال اعطاي 600 ميليارد ريال تسهيلات براي صنايع دزفول تصويب شده كه در مرحله نخست 250 ميليارد ريال جذب شده و مابقي آن در مرحله جذب است.
 
رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت دزفول اظهار اميدواري كرد با ارتباط بين دانشگاه و صنعت تحولي در اين حوزه ها ايجاد شود.

 وي به شرايط اقتصادي موجود در حوزه داخلي و خارجي اشاره كرد و گفت: در ماه هاي اخير كه با بحران روغن در استان خوزستان مواجه بوديم شركت روغن ساعي در دزفول توانست با ورود با قدرت مشكلات موجود در بازار را كنترل كند.

عبدالهي با بيان اينكه فاز دوم كارخانه فولاد نيز اسفندماه امسال بهره برداري مي شود، افزود: در حال حاضر 80 درصد محصولات شركت خميرمايه دزفول به آسياي ميانه و اروپا صادر مي شود.
 
وي اضافه كرد: علاوه بر فعاليت چندين واحد صنعتي بزرگ ساخت پالايشگاه دزفول نيز از هفته آينده آغاز مي شود كه دانشگاه مي تواند در اين زمينه نيز مفيد باشد.
 
رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت دزفول اظهار داشت: ارتباط بين صنعت و دانشگاه مي تواند در كاهش هزينه هاي توليد، بهره وري و سودآوري بيشتر مفيد باشد.

 دانشگاه مي تواند با شناسايي ضعف ها به صنعت كمك كند

مدير توليد شركت خميرمايه دزفول نيز ارتباط صنايع با دانشگاه را آرزوي صنايع دانست و افزود: با اين ارتباط برنامه هاي كاربردي ويژه اي براي پيشبرد اهداف صنعت پياده مي شود.
 
 
 
كريم جاودانه افزود: صنعت كشور مانند بيماري است كه دواي دردش را نمي داند و بايد هدايت شود؛ اين هدايت نيازمند يك فرد كارشناس است كه دانش برنامه ريزي كلان دارد تا به سيستم ورود و آن را از همه نظر شناسايي كند.
 
وي گفت: يك نيرو از خارج از كارخانه بايد وارد شود و با تحليل و بررسي منابع مختلف، مشكلات را رفع كند.
 
مدير توليد شركت خمير مايه دزفول افزود: مشكلات عديده اي در صنايع وجود دارد كه دانشگاه بايد با علم خود در افزايش ظرفيت، كاهش قيمت تمام شده، افزايش توليد و صادرات به آنها كمك كند.
 
وي با بيان اينكه صادرات توليدات اين شركت در سال هاي اخير به بالاي 70 درصد رسيده است، اظهار داشت: محصولات اين شركت تا 6 ماه آينده پيش فروش شده اند و مشكلي براي بازار محصولات اين شركت وجود ندارد به همين دليل بر روي منابع انساني تاكيد مي شود تا بتوان تاسيسات را پيش برد.
 
جاودانه افزود: توليدات خمير مايه دزفول در سال هاي گذشته بين 340 تا 350 تن در ماه بود كه با ارائه راهكارهاي ويژه و سهيم كردن پرسنل در سود ظرفيت توليد اين شركت 2.5 برابر افزايش يافت و به 450 تن محصول با كيفيت در ماه رسيد.
 
وي اضافه كرد: اين شركت همچنان نيازمند تيم مشاوره اي براي شناسايي ضعف هاست تا بهترين بهره وري از ارتباط با دانشگاه حاصل شود.
 
مسئول امور اداري شركت روغن ساعي دزفول نيز گفت: ارتباط بين صنعت و دانشگاه در سال هاي اخير ضروري بود كه اين اتفاق مثبت اكنون حاصل شده و اميدواريم تفاهم نامه هاي امضا شده اجرا شوند.
 
نسترن ايزدنيا افزود: انتظار مي رود تيمي كه به اين منظور تشكيل شده به بهره وري صنعت كمك كند.
 
 

 معاون علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول نيز اظهار داشت: فرد با سواد كسي است كه با علم خود بتواند امور زندگي را بگذراند با اين توصيف هيچ فارغ التحصيل دانشگاهي نبايد بيكار باشد.

مسعود بيتانه افزود: بايد معضلات و مشكلات هر كارخانه و شركت توليدي با همكاري دانشگاه ها مشخص و مورد بررسي كارشناسان قرار گيرند و اگر پژوهشگران توانستند نسبت به رفع مشكلات اقدام كنند بعد از موفقيت در آن سود حاصله تقسيم شود.
 
 

 

دزفول ، کوی آزادگان ، بلوار دانشگاه ، صندوق پستی 313 تلفن 9- 42420601 - 061 نمابر 42420890 - 061
Email : info@iaud.ac.ir
Powered by DorsaPortal