English/العربیة
۱۳۹۸ شنبه ۲۳ آذر
دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول
 
جزئيات پذيرش دانشجوي كارشناسي باستان‌شناسي در دانشگاه آزاد اسلامي دزفول
گروه باستان‌شناسي دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول با شرايط خاص و ويژه در مقطع كارشناسي دانشجو مي‌پذيرد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول، گروه باستان‌شناسي دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول با شرايط خاص و ويژه در مقطع كارشناسي دانشجو مي‌پذيرد.

داوطلباني كه در كنكور شركت كرده‌اند، رشته‌هايي را در ذهن براي آينده تحصيلي خود در نظر گرفته‌اند كه با انتخاب در رشته‌هاي بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامي، مي‌توانند 20 كد رشته محل واحد دزفول را براي آينده تحصيلي خود انتخاب كنند.

برحسب ضرورت و آشنايي بيشتر داوطلبان ورود به دانشگاه، يكي از اين رشته‌ها يعني رشته باستان‌شناسي دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول را معرفي مي‌كنيم.

باستان‌شناسي شاخه‌اي از علوم اجتماعي است كه به مطالعه گذشته از طريق مداركِ مادي مي‌پردازد و به‌طوركلي كار باستان‌شناس سه مرحله دارد:

كشف و شناسايي مكان‌هاي آثار باستاني؛ در اين مرحله باستان‌شناس به كمك بقاياي معماري و محوطه‌هاي باستاني، استفاده از منابع و متون دست‌ نخست و...، مكان‌هاي تاريخي را شناسايي مي‌كند.

كاوش، كاوش شامل بازيابي انواع مختلفي از داده‌ها از يك سايت است، مكاني كه در آن شواهدي براي فعاليت‌هاي گذشته انسان وجود دارد، اين داده‌ها شامل: مصنوعات و اشياي ساخته‌شده يا اصلاح‌شده توسط انسان، ويژگي‌ها (features) و تغييرات انجام‌شده در خود، شواهد و مدارك محيط‌زيست اطراف مانند پوسته حلزون، دانه‌ها و استخوان‌ها است.

استخراج و تنظيم اطلاعات؛ در اين مرحله اشيا و بناهاي مكشوفه استخراج و با بررسي ويژگي‌ها و مشخصات، اطلاعات تاريخي به دست مي‌آيد كه براي تعيين قدمت آنها معمولاً از روش‌هاي متفاوتي استفاده مي‌كنند.

وظايف باستان‌شناس

بسته به نوع تخصص، وظايف باستان‌شناس عبارت‌اند از: شناسايي مكان‌هاي باستاني براي مطالعه با استفاده از روش‌هاي عكاسي هوايي، نقشه‌برداري، شركت در برنامه‌هاي كاوش (و گاهي حفاري) به‌عنوان عضوي از يك گروه، گزارش درباره مكان‌ها و اشياي يافت شده از طريق عكاسي، نقشه‌كشي و يا يادداشت‌هاي دقيق با جزئيات كامل، بررسي و دسته‌بندي اشياي يافته شده، استفاده از تجهيزات و ابزار آزمايشگاهي براي بررسي اشياي يافت شده، استفاده از كامپيوتر براي شبيه‌سازي مكان‌هاي باستاني، تهيه و ارائه گزارش‌هاي لازم از نتايج تحقيقات و بررسي‌ها، دسته‌بندي و به نمايش گذاشتن آثار باستاني در موزه‌ها، باستان‌شناس ممكن است به كارهايي مانند انجام تحقيقات، نوشتن مطالب مرتبط با كار خود براي روزنامه‌ها و مجلات، نوشتن كتاب و يا تدريس در دانشگاه‌ها نيز بپردازد.

 مهارت و دانش مورد نياز باستان‌شناس

يك فرد كه تمايل دارد در قامت يك باستان‌شناس فعاليت داشته باشد، بايد شامل ويژگي‌ها و روحيات كنكاش‌گرانه باشد كه مي‌توان گفت وي بايد روحيه پويا و كاوشگر، هوش فضايي بالا، دقت و توجه به جزئيات، مهارت‌هاي برنامه‌ريزي و سازمان‌دهي به‌خصوص وقتي سرپرستي گروهي از باستان شناسان را بر عهده مي‌گيرد، مديريت زمان و مسئوليت‌پذيري، داشتن پشتكار و استقامت، توانايي كار تيمي يا رهبري يك گروه، روابط عمومي بالا، توانايي نوشتن گزارش‌ها، آشنايي با زبان انگليسي، توانايي كار با كامپيوتر و اينترنت، داشتن اطلاعات تاريخي و جغرافيايي، آمادگي فيزيكي و رواني براي كار در شرايط سخت آب و هوايي، داشتن علاقه به طبيعت و كار در آن را داشته باشد.

آينده شغلي

افرادي كه در رشته باستان‌شناسي تحصيل مي‌كنند، توانايي در بخش دولتي و خصوصي را دارند كه فعاليت اين افراد در بخش دولتي در سازمان ميراث فرهنگي صنايع‌دستي و گردشگري (در دو زمينه باستان‌شناسي و گردشگر)، شهردار، دانشگاه (هيئت‌علمي، پژوهشگر)، اوقاف، موزه، كارشناس دادگستري و ... محقق مي‌شود. 

در بخش خصوصي نيز افراد با تأسيس شركت (فعاليت در پروژه‌هاي باستان‌شناسي و گردشگري)، دريافت مجوز براي راه‌اندازي تورهاي گردشگري داخلي و خارجي، دريافت مجوز دفتر فروش بليت هواپيما و قطار، تأسيس مراكز بوم‌گردي و گردشگري، راه‌اندازي موزه‌هاي خصوصي، راهنماي تورهاي تاريخي و... از جمله حوزه‌هايي كه در آن مجال فعاليت دارند.

معرفي گروه باستان‌شناسي دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول

گروه باستان‌شناسي دزفول در سال 1382 آغاز به كار كرد و اكنون در دو مقطع كارشناسي و كارشناسي ارشد با چهار استاديار تمام‌وقت مشغول به فعاليت‌هاي آموزشي و پژوهشي است.

مركز تحقيقات باستان‌شناسي و توريسم واحد دزفول از آغاز سال 1398 فعاليت خود را آغاز كرده است. با توجه به وجود قابليت‌هاي بالاي منطقه خوزستان در زمينه باستان‌شناسي و گردشگري علاقه‌مندان به فعاليت در اين حوزه‌ها مي‌توانند آينده شغلي مناسبي داشته باشند.

چشم‌انداز و اهداف گروه

تأسيس مركز تحقيقات باستان‌شناسي و گردشگري(موافقت‌هاي اوليه اخذ شده است)، تفاهم با ميراث‌فرهنگي (مذاكرات آغازشده و چشم‌انداز مثبت و روشني وجود دارد)، برگزاري دوره‌هاي آموزشي و پژوهشي كوتاه‌مدت، تبادل دانشجو با دانشگاه‌هاي معتبر(در قالب بورس) از جمله چشم‌اندازهايي است كه براي اين رشته در دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول طراحي شده است.

انتهاي پيام/

دزفول ، کوی آزادگان ، بلوار دانشگاه ، صندوق پستی 313 تلفن 9- 42420601 - 061 نمابر 42420890 - 061
Email : info@iaud.ac.ir
Powered by DorsaPortal