English/العربیة
۱۳۹۹ شنبه ۱۴ تير
دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول
 
ايجاد تحول مي‌تواند دانشگاه آزاد اسلامي را از مشكلات خارج كند
دكتر خسروپناه معاون علوم انساني و هنر دانشگاه آزاد بر ضرورت تحول به‌‌ويژه در رشته‌هاي اين دانشگاه تأكيد كرد و گفت: با انجام اين مهم از مشكلات اقتصادي و مالي خارج مي‌‌شويم.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول؛ حجت‌الاسلام عبدالحسين خسروپناه عصر روز گذشته در دوازدهمين سفر استاني خود در نشست تعالي علوم انساني و هنر دانشگاه آزاد اسلامي دزفول گفت: در دانشگاه آزاد اسلامي با مشكلات جدي در حوزه علوم انساني و هنر مواجه هستيم و رفع اين مهم نيازمند همكاري همه مجموعه دانشگاه آزاد اسلامي است.
 
وي افزود: از جمله نكات اساسي كه همگي بر آن واقف هستيد، ضرورت تحول است. از وقتي دارالفنون و دانشسراها شكل گرفتند و سال 1313 دانشگاه تهران با 6 دانشكده شكل گرفت، الگوي دانشگاه تهران براساس دانشگاه‌هاي آمريكا و دانشگاه دانش‌محور بنا شد و بعد از آن دانشگاه معقول و منقول بر اساس دانش الهيات شكل گرفت، يعني دانشگاه‌هاي الهيات و در حوزه‌هاي علوم پايه فيزيك، شيمي، زيست‌شناسي و ساير رشته‌هاي علوم پايه شكل گرفتند و علوم انساني نيز همين طور بود.
معاون علوم انساني و هنر دانشگاه آزاد اسلامي اظهار كرد: اكنون وقتي دانشگاه‌هاي آمريكا را مي‌بينيد، اصلاً ساختار آنها به اين شكل نيست و در انگليس همين‌طور يعني به كلي تحول پيدا كرده‌اند؛ اما ما هنوز سرجاي خودمان هستيم؛ البته تغييرات خيلي كمي در بعضي دانشگاه‌ها اتفاق افتاده است.
خسروپناه ادامه داد: سال 1381 شمسي در دانشگاه منچستر دپارتماني ديدم به نام پاپوش و مهندسي كفش؛ شايد اگر در دانشگاه‌هاي ما چنين دانشكده‌هايي راه‌اندازي كنيم به ما بخندند. سال 2009 ميلادي در مسكو به مناسبت روز جهاني فلسفه حضور داشتم، دانشكده‌اي به نام دانشكده خودرو مشاهده كردم و البته در دانشگاه علم و صنعت تهران نيز اين دانشكده وجود داشت.
وي افزود: در دانشگاه‌هاي كشورهاي پيشرفته هم دپارتمان‌ها و دانشكده‌هاي موضوع‌محور و مقوله‌محور شكل گرفته است. آنها يك موضوع مورد نياز را در نظر گرفته و موضوع گروه‌هاي مربوط به آن ذيل اين موضوع انجام مي‌شود.
معاون علوم انساني و هنر دانشگاه آزاد اسلامي بيان كرد: اگر ما بتوانيم دانشكده خانواده داشته باشيم و در ذيل آن گروه روانشناسي خانواده، جامعه‌شناسي خانواده، حقوق خانواده، فلسفه خانواده، مديريت خانواده و به اين ترتيب رشته‌هاي بين‌رشته‌اي و دانشكده‌هاي ميان رشته‌اي داشته باشيم، به‌طور يقين فارغ‌التحصيلي كه از گروه روانشناسي خانواده فارغ‌التحصيل مي‌شود، كارآمدي آن براي جامعه خيلي مفيدتر است؛ حتي روانشناسي باليني هم نيازمند تحولات بين‌رشته‌اي است.
خسروپناه اضافه كرد: شايد يكي از رشته‌هاي روانشناسي كه در دنيا از رشته‌هاي نوين محسوب مي‌شود و بين دانشگاه‌هاي آزاد و حتي دولتي ديده نمي‌شود، رشته روانشناسي شناختي است. اين رشته يكي از مهم‌ترين رشته‌هاي روانشناسي است كه يك رشته ميان‌رشته‌اي محسوب مي‌شود.
 
ايجاد تحول در دانشگاه آزاد اسلامي دور از دسترس نيست
وي اظهار كرد: ضرورت تحول به‌خصوص در رشته‌ها باعث مي‌شود تا دانشگاه آزاد اسلامي با جذب دانشجو در اين رشته‌ها از بحران اقتصادي و مالي خارج و مشكلي كه بيشتر دانشگاه‌ها با آن مواجه هستند، برطرف شود.
عضو هيئت رئيسه دانشگاه آزاد اسلامي خاطرنشان كرد: البته ناگفته نماند كه دانشگاه آزاد اسلامي ظرفيت اين تحول را دارد؛ چراكه بايد قدردان گذشتگاني باشيم كه در اين دانشگاه زحمات زيادي كشيده‌اند و امكانات فراواني را به وجود آورده‌اند و با اين سازوكارهايي كه در اختيار داريم، ايجاد تحول دور از دسترس نيست.
خسروپناه افزود: دانشگاه آزاد اسلامي با حدود 400 واحد دانشگاهي توانسته است 38 درصد دانشجويان كشور را تأمين كند و رتبه نخست علمي بين دانشگاه‌هاي كشور را داراست و تا مدت زماني توانسته است حركت رو به جلو داشته باشد و امروز مي‌بينيم با كمبود دانشجو و ركود مالي مواجه شده است و اگر در اين دانشگاه تحول ايجاد نشود، نمي‌تواند همپاي ديگر دانشگاه‌ها رشد رو به جلويي داشته باشد.
وي اظهار داشت: مديريت جديد دانشگاه حدود يك سال پيش بنا را بر اين گذاشته كه معاونت‌ها فقط يك معاونت آموزشي نباشند و معاونت را به‌صورت مستقل تعريف كنيم و امروز هم معاونت علوم انساني و هنر به‌صورت تخصصي تمام مسائل علوم انساني و هنر را با همفكري استادان دانشگاه آزاد اسلامي بررسي مي‌كند و تاكنون در 12 استان با جلساتي كه در اين زمينه برگزار شده است، گزارش‌هاي آنها توسط كارشناسان بررسي مي‌شود تا بتوانيم تحولي را كه هدف عالي اين معاونت است به سرانجام برسانيم.
دانشكده علوم انساني واحد دزفول 3 هزار و 500 دانشجو دارد
به گزارش روابط عمومي واحد دزفول،‌ سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول در ابتداي اين نشست با تبريك سالروز آزادسازي خرمشهر و چهارم خرداد روز دزفول گفت: دانشكده علوم انساني واحد دزفول اكنون قريب به 3 هزار و 500 دانشجو دارد و با توجه به روند كاهشي دانشجو در رشته‌هاي مختلف، اما واحد دزفول در رشته‌هاي علوم انساني برخلاف رشته‌هاي ديگر رو به رشد است كه خود نويدبخش اين است مي‌توان با راه‌اندازي رشته‌هاي بين‌رشته‌اي به جذب دانشجو اقدام و در مسير تعالي رشته‌هاي علوم انساني حركت كرد.
علي افروس افزود: مي‌توان با برگزاري كرسي‌هاي نظريه‌پردازي و ترويجي مخصوص استادان و پژوهشگران و عالمان رشته‌هاي علوم انساني و ايجاد مراكز تحقيقات در زمينه‌هاي علوم فرهنگي و علوم اجتماعي، ايجاد مدارس مهارتي هنر اسلامي و مدارس آموزشي فلسفه براي كودكان در راستاي تحول علوم انساني حركت كرد.
وي اظهار كرد: واحد دزفول مفتخر است در سال جاري مركز تحقيقات باستان‌شناسي و توريسم را راه‌اندازي كرده و اكنون پيگير راه‌اندازي مركز تحقيقات علوم فرهنگي و اجتماعي هستيم.
در پايان اين مراسم حجت‌الاسلام خسروپناه از امكانات و فضاهاي كارگاهي، آزمايشگاهي و آموزشي واحدهاي دزفول، شوش، شوشتر و انديمشك بازديد كردند.

 
به گزارش روابط عمومي واحد دزفول، دوازدهمين نشست تعالي علوم انساني و هنر با حضور معاون علوم انساني و هنر دانشگاه آزاد اسلامي، مسئولان و اعضاي هيئت علمي دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي شمال استان خوزستان  در سالن اجتماعات شهيد گودرزي واحد دزفول برگزار شد.
دزفول ، کوی آزادگان ، بلوار دانشگاه ، صندوق پستی 313 تلفن 9- 42420601 - 061 نمابر 42420890 - 061
Email : info@iaud.ac.ir
Powered by DorsaPortal